top of page

Bağırsağınızın 2. beyniniz olmasının YOGACA nedenini biliyor musunuz?

Bağırsağınızın düzenli işleyişi kişinin hayat kalitesinde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu artık hepimiz rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peki neden 2. beyin gibi çalışıp, tüm vücudumuzu, psikolojik olarak da varoluşumu kontrol eder?


Bağırsağınızın 2. beyniniz olmasının YOGACA nedenini biliyor musunuz?Yogiler dünyayı kişisel gözlemleri ve deneyimlerini baz alarak anlamlandırmışlardır. Ve bedende hayat enerjisinin akışının önemini bütün eski metinlerde de anlatılmıştır.

Geleneğe göre, insanın bedeninde dolaşan ve tüm bedenin fiziksel işleyişini kontrol eden vayular vardır. Vayu da ne derseniz, vayular çok özet olarak bedenin içinde farklı yönlere akan rüzgarlar denebilir. 5 çeşit vayu olmakla birlikte yaşam enerjisi denilen pranayı ya da bizim ‘can’ dediğimizi, bedenin farklı yönlerine ileterek, bedenin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.


Benim bahsetmek istediğim ve çokca dikkatimi çeken ise 2 vayu arasındaki ilişki, apana ve udana ilişkisi.


Bu rüzgarlardan biri olan APANA, bedende dışa atımdan sorumlu olandır. Bedende aşağı ve dışarı doğru hareket eder. Yani bağırsaklarınızda, regl düzeninizde ya da cinsellikte sahip olduğunuz hal , tavır, düzen, bu rüzgarın nasıl etkilendiği ile doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla hatha yoga pratiğinde, bütün aşağı olan hareketler, squatlar, çökmeler, yere inişler bu rüzgarı aktive eder.


Bunun tam tersi olan vayu ise, UDANA’dır. Boğaz bölgesinde, yukarı doğru hareket eden bu rüzgarın ise, temel olarak diğer rüzgarların düzgün çalışması ile aktive olduğu söylenir. Yani kalan 4 vayu kesintisiz, düzgün bir şekilde akınca ancak udana vayu sağlıklı bir şekilde yuvasından çıkıp akmaya başlayacaktır.


Ayakta sağlam durmak, konuşmak, zihinsel işlevlerimiz, kendimizi ifade etmek bu rüzgarın kalitesi ile birlikte değişen bir haldir. Yani bu rüzgar bedende dengesizleşirse, hafıza problemleri, depresyon gibi rahatsızlıkların da ortaya çıktığı söylenmektedir. Yogada bütün ters olan duruşlar ise, el dengeleri, pinchalar, baş duruşları vs bu rüzgarı tetikleyen ve akmasını tetikleyen pratiklerdir.

Udana vayuda dengesizlik, genellikle kendinden şüphe etmek anlamına gelir.


Enerji dengesizliklerinin ifadeleri herkes için farklı olmakla birlikte, Udana Vayu'daki bir dengesizliğin bazı ortak belirtileri vardır. Düzgün bir apana yoksa ve udana fazlasıyla tetiklenmişse de bu etkilerin ortaya çıkabilir.


· Olumsuz olma hali (bu söylemde ya da düşüncede olabilir)

· Konuşma dilinde rahatsız eden bir tutum

· Kendini tam anlamıyla ifade etmekten geri durma

· Zihinsel bunalım

· Uykusuzluk

· Gereğinden fazla yeni fikir ve bu fikirlerin göz korkutucu olması hali

· Bunalım


Dolayısıyla iyi bir apananınızın olması ile birlikte sağlıklı çalışabilen bir udana vayu mümkündür. Yani yoga pratiğinizin dengesi, her şeyde olduğu gibi, vayularınızın sağlıklı hareketinde de çok önemlidir. Önce yere doğru sağlamlaşmalı ve apana vayumuzu sağlıklı çalıştırmalıyız ki, ters duruşlarla tetiklenen udana vayumuzun kendinden fazla ya da eksik olma halini dengeleyebilelim. Eğer pratiğinizde, dönemsel olarak, köklenmeleri azaltıp, ters duruşlara ağırlık veriyorsanız, kendinizi ve ruh halinize bir bakıp, pratiğinizi yeniden bu bakış açısıyla değerlendirmeniz gerekebilir.


55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page