top of page

Bir teslim olma pratiği: Kendi Mantranı Bulmak

Zorlandığın ve içinden çıkamadığın bir an olduğunda kendine söylediğin sihirli kelimelerin var mı?


Dur bakalım, hayırlısı, bu da geçecek, zamana ihtiyacımız var gibi gibi bir cümlen var mı kalbini ferahlatan.


Çünkü bir şeyin geçmesinin tek çaresi onun içinden geçmek sanırım.

Reddetmek, yokmuş gibi davranmak, kontrol etmeye çalışmak bazı durumlarda işe yarasa da, bazen hayatımızda kontrolümüz dahilinde olmayan yerlerde bunların işe yaramadığı yerler oluşmaya başlıyor. O zaman hangi cümleleri, kelimeleri kullanıyoruz.,


Bunlar bence kişisel mantralarımız.


Hayatın hemen hemen her alanında böyle bırakamadığımız, kontrol edemediğimiz yerler oluyor. Sadece şekilleri değişiyor.


Doğumda böyle bir yer işte, kontrolümüzde değil, bebeğin geliyor, gelecek, zamana ihtiyacı var, doğum dalgaları var, bunlar önce daha seyrek, sonra gittikçe sıklaşacak, bunu bilmek belki seni panikletiyor, içinden geçerken teslim olmak yerine ne yapabilirim demek yerine, bazen bir of çekmek, bebeğim geliyor, şuan güvendeyim gibi cümlelerle o anın içinden geçmek, her bir anın içinden geçmeye yardımcı olabilir.


Hayatımda yaşadığım, beni zorlayan yerlerin bir doğum anı olduğunu da düşünmeye başladım. Elbette sonunda bir şey doğacak benim ve hayatım için yepyeni. Ama içinden geçerken zor, söylenmek, şikayet etmek yerine, bunun bir doğum olduğunu bilip yine kendimi rahatlatacak cümlelerime odaklanabilir miyim diye düşünüyorum. Kendi mantramı bulabilir miyim?


Tıpkı hayatta zorlandığın yerlerde çıkardığın sesler, kullandığın kelimelerin oradan geçmene yardımcı olması gibi, fark et, aynı sesler kelimeler, tüm bedensel ve zihinsel doğumların için bir geçiş anahtarı olabilir.


Onu tekrar ettikçe orada kalmak daha kolaylaşır mı?

Tabi ki arada hemen bir şey yapayım, çözüvereyim bu işi, kafamdan atıvereyim bu kişiyi, sorunu gibi hisler yükseliyor ancak kontrol etmeye çalıştıkça içinde boğulduğumu fark ediyorum.Matın içinde de böyle cümleler var, yeterlisin, biraz daha, gibi gibi...


Eğer bedensel ya da ruhsal bir doğumun içindeysen bu ara, kendi cümlelerim neler diye belki diye aklına getirmek istersin?


Bunu duymak sende nasıl karşılık buluyor?


Bilmiyorum. Bana iyi geliyor, çünkü hiç bir el, kendi elinin sırtını sıvazlaması ve kendini cesaretlendirmesinden daha gerçek değil. Oradayız, içinden geçiyoruz ve kendi sırtımızı sıvazlayan cümlelere, kelimelere kendi mantralarımıza sarılabiliriz.Harika bir hafta dilerim.
Eğer bir şey yazmak istersen seni duymayı da çok isterim.


32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page