top of page

Doğumla uyumlanmak için bir öneri: Apana Vayu


Bir kadının doğumu için doğum öncesine dair bir çok ihtiyacı, planı ya da tercihi olur. Kimisi tamamen doğal bir doğumu hayal ederken kimi sezaryen bir doğumu planlar, bazıları ise müdahale gerektiren bir doğum senaryosu ile karşılaşabilir, bir diğeri ise riskli bir gebelik geçiriyor olabilir.


Hamilelikte yoganın kadını nasıl doğuma hazırladığı sorusuna verilebilecek tek bir cevap yoktur o nedenle.


Her bedenin ve bebeğin kendine özel olduğunu bilen bir yerden konuşursak, genel olarak her annenin ihtiyaç alanı biriciktir.

Grup derslerinde ‘kendi ihtiyacım ne’ sorusunu içselleştirmeyi araştırırken, özel derslerde belki bu soruya bir parça daha detaylı yönlendirilebileceğimiz çalışmalar yaparız.


Doğum hangi senaryoda yaklaşırsa yaklaşsın, gebeliğin son trimesterında fiziksel olandan tinsel olana geçişin bir parça daha derinleştiği bir yer vardır. Beden ağırlaşırken annenin içe dönme ihtiyacının artması bir doğuma hazırlıktır. Bu dönemde bazen nefes ve hareketten belki ödün verilebilir ancak farkındalık daha yükselir.


Dolayısıyla bedeni ve zihni farklı yönlerden destekleyecek bir çok çalışmayı hamile yogası kapsamında uygulayabiliriz.


Bedeni doğuma kendiliğinden hazırlayan bir enerji vardır: Apana Vayu


Vayu dediğimiz kısaca bedende farklı yönlere aktığına inanılan enerji rüzgarlarıdır.


İşte bu rüzgarlardan ‘aşağı yönlü’ olana apana rüzgarı denir ve doğum yaklaşırken ve hamileliğin son trimester’ında karşımıza çıkar.


Apana enerjisi aşağı ve dışa doğru hareketi yönettiği için doğum anında bebeği rahimden dışarı itmekten de sorumludur. Aynı zamanda doğum eylemi gerçekleştiğinde plasenta ve diğer atıkların bedenden hızlıca uzaklaştırılmasında yine önemli rol oynar.

Fizyoterapist ve holistik kadın sağlığı vizyoneri Tami Lynn Kent, enerjiyi aşağı doğru yönlendirmenin (doğumun türünden bağımsız olarak) doğum sürecinin önemli bir parçası olduğunu ve hamilelik sonrası pelvik ve hormonal sağlıkla derinden bağlantılı olduğundan bahseder.


Diğer bir yandan bebeğe ve plasentaya giden kan akışını teşvik ediyor ve pelvisi enerji düzeyinde doğuma hazırlıyor.


Ve korkma hali, doğum sırasında bu aşağı yönde akan enerjiyi engelleyebilir, bu nedenle gevşeme çalışmak da oldukça etkilidir.

Sunduğum bir kaç derin gevşeme çalışmasına buradan ücretsiz olarak ulaşıp, kendi vaktinde deneyimlemeni çok öneririm.


Bunun yanısıra bazı mudralar, nefes teknikleri ve malasana gibi derin çömelme pozları da yoganın içinde bu 'rüzgarı' aktive eden çalışmalar bulunur.


Hamilelik sırasında herhangi bir yeni yoga veya egzersiz rutinine başlamadan önce her zaman doktorunuza danışmayı ve vücudunuzun ihtiyaçlarını ve sınırlamalarını dinlemeyi unutmayın.


Hamilelik sırasında güvenli ve etkili uygulamalar konusunda size rehberlik etmemi isterseniz instagram/cevikmaymunyoga adresimden bana mesaj atabilirsiniz.


Su gibi bir doğum dilerim.32 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page