top of page

EV PRATİĞİNİZE YOL GÖSTERECEK 3 ÖNERİ


Yogada kişisel pratiğin oturması, özellikle stüdyoda, bir eğitmenle yogaya başlayan ve bunu sürdüren kişilerde zor olabiliyor. Halihazırda eğitmenlik eğitimi almış, ancak yine de ne yapacağını bilmez bir halde matta kendiyle kalanlarımız için de durum aynı diye düşünüyorum. Mata geldiğimizde, şimdi ne yapacağım? Öğrendiğim bütün pozları sırayla mı yapacağım? Belli bir poz mu çalışsam endişesi ya da kafa karışıklığıyla yönümüzü kaybediyor da olabilliriz.

Her ne kadar mata geldiğinde bedenin neye ihtiyacı varsa onu zaten söylediğini bilen bir yerden yaklaşmayı önermek istesem de, aşağıdaki 3 yöntem kendi pratiğinize yol vermenize yardımcı olabilir.


1) Bedenin Tüm Bölgelerine Dokunmak

Bedenin her bölgesini çalıştırma odaklı bir plan yaptığınızda, omurgayı her yöne çalıştıran, kalça,omuz açıcı pozları, göğüs kafesini etkileyen arkaya eğilmeleri, yan bedeni çalıştıran pozları, birbiri ardına mantıklı bir sıra ile yerleştirerek bir ders planı oluşturabilirsiniz. Eğer halihazırda bunları nasıl bir araya getireceğinizi bilmiyorsanız, öncelikli olarak, omurgayı biraz ısıtmak, belki 3-5 tur güneşe selam serilerini tekrarlamak, sonrasında omuz açıcılar, kalça açıcılar, arkaya eğilmeler, bir kaç çevrilme pozu ve savasana gibi bir sırayla tüm bedene odaklanabilirsiniz.


2) Bedenin Bir Yerine Odaklanmak

Bazı zamanlarda ise, bedenin sadece bir bölgesine odaklı bir seri çalışmayı tercih edebilirsiniz. Bu karın bölgesi, kalçalar, omuz ve sırt bölgesi ya da bacaklar olabilir. Buna göre pratiğinizi şekillendirmek isterseniz, elbette yine hangi pozların kalça açıcı, hangilerinin sırt bölgesine dokunduğunu önceden bilmeniz gerekir.3)Bir Poza Odaklanmak

Belli bir ileri ya da orta seviye poza odaklı pratik, ev pratiklerinin olmazsa olmazı gibi gelebilir. Stüdyo pratiklerinizde denemeye zaman bulamadığınız, bir parça daha kendi alanınızda derinleşmeyi denemek istediğiniz pratiklerde elbette ev pratiğinizi oluşturabilir. Bunlar, ters duruşlar, kol dengeleri, derin arkaya eğilmeler olabilir. Eğer böyle bir pratik olacaksa da, o poza giderken çalışmanız gereken yerleri bilmeniz yine pratiğinizde derinleşmeyi sağlayacaktır. Örneğin, arkaya eğilme pozuna giderken, kalça açıcılara çok fazla yer vermek pek de mantıklı olmayabilir. El kol dengelerinde, omuzları, el bileklerini, karnı, bazen poza göre kalçaları hazırlamak ise iyi bir tercih olabilir.


Yine de bir yol gösterene ihtiyaç duyduğunuzu hissederseniz, websitemde sizler için belirli aralıklarla seriler paylaşmayı planlıyorum.

Keyifli pratikler dilerim.


28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page