top of page

HANGİ YOGA MATINI SEÇMELİYİM TESTİ

İster evde kendi başınıza yoga yapıyor olun, isterseniz bir grup dersine katılıyor olun, yogada pratiğinizi destekleyecek en yakın arkadaşınız matınızdır. Dolayısıyla doğru yoga matını bulmak için bir zamana ve de bir desteğe ihtiyaç duymanız çok doğaldır.

Yoga matı seçimi başlangıç seviyesinden ileri seviyeye fark etmeksizin, pratiğin konforundan tutun da, yogaya ve bedenine olan bakış açısına kadar bir çok faktörü etkileyebilecek önemli bir adımdır diyebiliriz.
Bana kalırsa yoga matını seçmek, Harry Potter dünyasındaki asa seçimi kadar kişiye özel ve karşılıklı bir durumdur😊Benim beğendiğim sana uymaz, senin beğendiği ben beğenmeyebilirim. Bedenimizin biricikl


iği gibi matlarımız da bence biricik olabilir 😊

Pratikte derinleştikçe kendi ihtiyaçlarını gördükçe elbette daha ne istediğini bilen bir hale gelebiliriz.

Hazırladığım bu test ve bloğumda paylaştığım bu yazı, YOGA MATINIZI SEÇERKEN yaşadığınız kafa karışıklıklarını rahatlatacak ve nereden başlayacağını bilmeyenleriniz için basit ve temel adımlarla doğru matınızı bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Testteki adımları izleyip doğru olabilecek matınızı bulduktan sonra BÜTÇE ve MATIN BOYU ile ilgili bir kriter daha eklemek izlemeniz gereken diğer bir adımdır. Eğer bazı adımlar konusunda hiç bir fikriniz yok ise, aşağıda paylaştığım devam eden mat özelliklerini okuyarak genel bir bilgi edinebilir ve daha sonra mat dünyasında neyi araştıracağınızı bilerek markalar arasında seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Eğer hiç bir yoga matı markası bilmiyorsanız, öğrencilerimden ve kendi deneyimimden değerlendirme fırsatı bulduğum ve Türkiye'de satışı olan bazı markaların listesini de paylaşacağım. Onların mat seçenekleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.


Haydi şimdi sıra testte!


HANGİ YOGA MATINI SEÇMELİYİM?

MATIN KALINLIĞI: Dizleri hassas ya da anatomik olarak kemik yapısı daha sivri ya da belirgin bedenlerde matın kalınlığı ekstra önem taşır. Eğer matının yanında ekstra bir malzeme ile dizlerini kemiklerinin altını desteklemekle uğraşmak istemezsen, 5-6 mm'lik yoga matlarını tercih etmeni öneririm. Bazı bedenlerde 3mm matlarda aynı desteği sunabilir. Ancak bu yine kişisel bir durumdur. Mat kalınlaştıkça ağırlığı artacaktır, ancak aynı oranda seni tutuşu ve destekleyişi de artacaktır. Tek dikkat etmen gereken araştırdığın matın ‘yoga’ matı olmasıdır. Piyasada ‘yoga ve pilates’ matı diye geçenleri elemeni öneririm. Pilates matının daha yumuşak ve kalın dokusu, yoga pozlarında denge inşa ederken istemediğimiz bir durumdur.

KAYDIRMAZLIK FAKTÖRÜ: Eğer yogaya gönlünüzü verdiyseniz ve iyi bir yerden başlamaya niyet ettiyseniz kaydırmazlık önemli bir faktör olabilir. Çok terlemiyorsanız dahi, bazı pozlarda henüz beden kontrolünüzü oluşturmadıysanız, sizi ekstra destekleyen kaydırmaz bir mat iyi olacaktır.

SEYAHAT MATI NE DEMEK?: Seyahat matları normal matlardan oldukça ince (2mm), rahatlıkla katlanıp, bavulunuza ya da kol çantasına sığdırabileceğiniz mat çeşididir. Elbette kalın matlar kadar yere yapışmayacak, sizi tutuşu daha hafif olacak, ancak esas amacınız matınızı her yere taşımaksa ciddi anlamda değerlendirilebilecek bir mat çeşidi olabilir.

DOĞAL KAUÇUK YOGA MATLARI: Eğer yoganın ahimsa felsefesine yürekten bağlı ve çevresel kirliliğe katkıda bulunmak istemiyorsanız, doğal içerikli kauçuk yoga matlarını araştırmanızı öneririm. Yine tabi ki testte sizin için önemli bulduğunuz kriterlere göre kendi listenizi oluşturup, doğal kauçuk matlardan bu özellikleri taşıyanları araştırarak seçiminize yaklaşabilirsiniz. Ayrıca eğer çok hassas bir cildiniz varsa da bu matları ekstra önerebiliriz.

JÜT KAPLAMA MAT: Jüt kaplama matlar doğal olması yönünden tercih edilebilir ancak fazla uzun ömürlü olmadığı ve zamanla eller terledikçe sert dokusundan ötürü bazı bedenlerde avuç içi, ayak tabanları ve diz içlerinde sürtünmeden kaynaklı aşınmalar yaşanabileceği söylenmektedir.


HAVLU YÜZEYLİ YOGA MATI: Bu matların en sevdiğim özelliği çok terlediğinde seni tutma özelliği artarken, terlemediğinde de bedenin kontrolünün daha sende olduğu ve pozlar arası geçişlerde seni sıkı tutmadığı için daha rahat pozdan poza geçmemizi sağlayan matlar oluşudur. Kendi deneyimimden yola çıkarak konuşacak olursam, vinyasa yoga gibi pozlar arasındaki geçişlerin seri olduğu dersleri seviyorsan ben bu mat çeşidini öneririm. Aynı zamanda matını sıkça yıkamak istiyorsan, yine oldukça mantıklı bir alışveriş olacaktır.


Umarım şimdi seçimin kafanda biraz daha netleşmiştir.

İyi pratikler dilerim. Yine sormak istediğin bir soru olursa instagram/cevikmaymunyoga adresinden ya da websitem üzerinden bana mesaj atabilirsin.


Piyasada bakabileceğin mat listesi:

RORU

SEEKA

LULULEMON

MANDUKA

DECATHLON

YOGADESIGNLAB

140 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page