ÇEVİK MAYMUN HANUMAN'IN HİKAYESİ

En son güncellendiği tarih: 20 Mar 2018

Çevik Maymun, namı diğer HANUMAN, Hint Mitolojisinde yer alan kutsal tanrı Vishnu’nun avatarlarından biri. Maymun ordusunun maymun komutanı.

Ünlü Hint destanı Ramayana’da hikayesi anlatılan bu maymun savaşçı, sonsuza kadar büyüyebilme ve uçabilme gibi yeteneklere sahiptir. Bebekken güneşi bir meyve zanneder ve sıçrayarak ‘güneşin kapısı’nı açar. Tanrılar kralı Indra tarafından bu yaramazlığından ötürü çenesine çarpan bir şimşekle cezalandırılır. Ancak yaramazlıklarına hiç ara vermeyince, bu sefer bilgeler konseyi yeteneklerini elinden alır.

Yani aslında hiç bitmeyen bir çocuksu bilince sahiptir. Mitolojik olarak da çocuksu bilincin saflığını temsil eder.Aynı zamanda Hindu tanrılar tapınağının en sevilen karakteridir kendisi. Bu inanıştandır ki Hindistan'da her yerde maymunları görebilirsiniz.

Efendisi Rama’ya olan adanmışlığı ve teslimiyeti ile de sembolleşmiştir. Efsaneye göre Hanuman, rüzgar tanrısı Vayu’nun oğludur. Yani yaşamı devam ettirecek tek şeyin oğlu. Hanuman bu nedenle nefesin tanrısı olarak da isimlendirilir.


Peki neden ismi HANUMAN?

Kelimelerin kökleri özellikle de Sanskrit gibi ölü bir dilde oldukça anlamlı bilgiler içerir. Her kelime kökünün bir diğeri ile bir araya gelmesi yeni bir kelime oluşturur. O zaman,

HAN: ANNIHILATE ( yok etmek, imha etmek)

MAN: MİND (akıl,zihin)

( Zihni kontrol eden, imha eden)


Çocuksu bir saf bilince sahip, zihnini kontrol edip imha edebilmiş bir maymun.

Hanuman’ın yaşamına bakılırsa şan, isim, şöhretle bir ilgisi yoktur. Dağ ve mağaralarda yaşamını sürdürür. Yoganın 8 Kolu dedikleri kollardan yamalardan brahmacharya’yı (duyusal zevklerin denetim altına alınması) sonuna kadar uyguladığına inanılır ki bir maymun için oldukça zordur. Efendisi Rama’nın yanında bir keşiş gibi yaşar. Bütün duyularından, arzu ve hırslarından arınmış bir şekilde kendini varoluşa adayarak. Bu ona müthiş bir içsel yaşam bilgeliği kazandırır. Küçükken yetileri elinden alınan bu çocuksu maymun, efendisine olan teslimiyeti ile tekrar yetilerini kazanır.

Efendisi Rama’nın Sita’yı Lanka kralı Ravana’nın elinden kurtarması için Hindistan ve Lanka arasını tek sıçrayışta geçer. Kuyruğu ateşler içinde kalırken, bu ateşle Lanka’yı yakar ve Himalayalar’ın tepesinden şifalı otlarla dolu bir dağ parçası ile döner. Bu otlar ile Rama’nın ordusunu iyileştirir.#hanuman #agilemonkey #yoga #mythology #hintmitolojisi #maymuntanrı


392 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör