top of page

Meditasyonda rahat bir oturuş için yoga

Asana uygulamamızla omurgamızı destekleyen kasları güçlendirmeye çalışabiliriz. Günlük aktivitelerimizin ve alışkanlıklarımızın sırtımıza yüklediği yükün bir kısmını ortadan kaldırarak ekstra çaba harcamadan dik oturmamızı sağlar.

Düzenli asana çalışmalarıyla, kalça ve alt ekstremite eklemlerimizin esnekliği üzerinde çalışabiliriz, böylece doğal hareket aralıklarında kolaylıkla hareket edebilirler.

Ve kemiklerimizin şeklini değiştiremezken, asana uygulamasının getirdiği beden farkındalığı sayesinde, eşsiz bedenlerimizin hangi duruşlarda daha “sabit ve rahat” olacağını öğrenebiliriz.


Meditasyon çoğumuzun kaçındığı ya da vakit bulmakta zorlandığı bir uygulama, kabul edelim. Asana pratiği kadar etkilerini kısa sürede göremediğimizden de olabilir bu isteksizlik elbet. Ancak düzenli pratik edilen meditasyon çalışmalarının belirli bir süre sonra etkilerinin oldukça hissedilir bir biçimde hayatımızı etkilediği de yapılan çalışmalarla mevcut.

Bu defa yeniden meditasyon pratiğinize bir şans vermek isterseniz, önce bedeninizin bu oturuşa hazır olup olmadığı ile çalışmaya başlayabilirsiniz.


Çünkü meditasyondan kaçmanız ya da uzun süre oturamayışınız, fiziksel olarak hissettiğiniz rahatsızlıklarla da ilgili olabilir. Elbette sırtınızı duvara ya da bir meditasyon sandalyesine dayayarak da meditasyon yapabilirsiniz.

Ancak, meditasyon öncesi pratik edilen bir asana pratiği ile bedendeki enerjiyi dengelemek ve sadece fiziksel bir egzersiz yapmaktan öte, dikkatin nefese, bedendeki hislere getirmek de meditasyon oturuşunuzun kalitesini değiştirecektir.

Gündelik yaşamda içinde bulunduğumuz tempoda, elbette sırtımızda, omuzlarımızda, omurgamızın etrafında belli yüklerle ilerlediğimiz aşikar. Bu etkileri meditasyon oturuşunuzdan önce bir parça ortadan kaldırarak, daha dik oturabilirsiniz. Düzenli asana çalışması ile aynı zamanda kalça bölgenizde ve alt ekstremitenizde esnekliği arttırarak, oturuşunuzda oluşabilecek eklem bölgelerinde ya da kalçanızdaki yoğunluğu azaltabilirsiniz.

Hiç birimiz, kemik yapımızı yoga ya da başka bir pratik ile değiştiremeyiz, bu nedenle kendi pratiğimizi yaparken, pozları bedenimizin ihtiyacına göre uyarlamak yine bize düşecektir. Ve bu beden farkındalığı sayesinde, hangi pozlarda, hangi modifikasyonlarla daha rahat ve stabil kalacağımızı öğrenebiliriz.


Aşağıda bahsettiğim asanaları meditasyondan önce düzenli bir şekilde kendi bedeninizin o günkü hali ve ihtiyacına göre uyarlayarak pratik etmek, meditasyon pratiğinizin kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Deneyin,bakın, zamanla bedeninizin ihtiyacı olacak şekilde kendi akışınızı bulmak kolaylaşacaktır.
İyi pratikler dilerim
21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page