top of page

O BEBEK ORADAN NASIL GEÇER? Pelvis ve bebeğin başı ilişkisi

Çok basit olarak, Kemiklerimizi birbirine bağlayan eklemler ve tendonlar var.


Pelvis yani 2 kalça kemiğinden ve sakrumdan oluşan bu yapıda da eklem ler var. Bebeğin kafatası kemikleri arasında da böyle bir ilişki var.

Hamilelikte salgılanan relaxin hormonu bu eklemleri gevşeterek pelvisini daha hareketli hale getirir.

Doğuma doğru annelerin ‘penguen’ gibi yürümelerinin bir nedeni de budur.

Dolayısıyla bebeğin içinden geçeceği pelvisinin eklemleri hareket edebilirken, bebeğin kafatası kemikleri de birbiri üzerine binerek hareket edebilir, Yani diyebiliriz ki,


Bebek hareketli bir pelvisten geçer.


Bebeğin başı ile pelvisin ilişkisi bebek ve anne hareket ederken değişebilir.


Bebeğin geçeceği pelvisin girişi daha geniş, çıkışı ona göre daha dar görünebilir. Dolayısıyla bu doğumun gidişatını,süresini etkileyen sebeplerden biri olabilir.

Ancak eklemler ve kaslar gevşeyebilir, bazı doğum poz


isyonları ya da basit esnemelerle fasya yumuşayabilir.


Yani pelvisini tanıdığında, doğumdaki bedensel hisleri takip etmeyi fark ettiğinde, içgüdüsel olarak sana eşlik edecek ve senin ve bebeğin için en uygun olan, pelvisinin girişini çıkışını genişleten hareketlerle doğumunu değiştirebilirsin.Bu doğuma bedenini tanıyarak hazırlanmaktır.

Eğer bir konuda bilmek seni rahatlatıyorsa, gerekli desteklerle doğumu bilmeni öneririm.


Ben hamile yogası derslerimde sana pelvisini nasıl hareket ettirdiğinde ne oluyor anlatırım, başka doğum profesyonelleri de bambaşka şeyler anlatıyor. Öneririm.

Kendini doğuma gevşetirken, bilmenin gücünü de eline almak istersen, özel /grup hamile yogası derslerime beklerim. Bilgi almak için HEMEN instagram/cevikmaymunyoga ya da cevikmaymun@gmail.com adresime mesaj atman yeterli.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page