YOGA NEDİR?

En son güncellendiği tarih: 21 Haz 2018


Yoganın kelime kökensel olarak Hint-Avrupa Dil Ailesinden Sanskrit dilindeki ‘yuj’ kökünden türediği söyleniyor.

yuj: birleştirmek, bir araya getirmek, bağlantı kurmak

YANİ YOGA DEDİĞİMİZ ASLINDA BİRLİK VE İLİŞKİLİ OLMAK DEMEK.

PEKİ NEYİN BİRLİĞİ?

Birlik için en az iki şeyin bir araya gelmesi gerektiğini düşünürsek, basitçe benim birleştiğim diğer bir şey olduğunu düşünebiliriz.

B.K.S. Iyengar bu birliği bireysel ben ile evrensel ben’in birleşmesi olarak tanımlıyor. Bireysel ben, bedenim ve zihnim, evrensel ben, ‘ruh’la, birleşiyor. Tüm bu birlik halini ‘yoga’ olarak tanımlıyorsak aslında bizler ‘yoga yaparken’ birlik olma halini deneyimlemeye çalışıyoruz.

BU DENEYİMİN BİR REÇETESİ VAR MI?

M.Ö. 3.yy’da yaşadığı tahmin edilen Patanjali tarafından yazılan ilk metinler olarak kabul edilen Yoga Sutralar, bu deneyim halini bazı yöntemler varmışcasına aktarmıştır. Yoga’nın 8 kolu diye adlandırdığı bu yöntemler üzerine farklı görüşler okumanız mümkün. Sanki 8 tane basamak var ve bunları sırasıyla uygularsak o beden-zihin-ruh birlikteliği haline ulaşabiliriz gibi algılanabiliyor.

Öncelikle kısaca bu kolların ne olduğuna bakalım,

İlk iki kol kendimize ve etrafımıza karşı uyguladığımız ahlak kuralları- yama-niyama

Üçüncü kol bedensel egzersizler- asana

Dördüncü kol nefes egzersizleri- pranayama

Ve kalan 4 kol ise meditasyon ile ilgili basamaklar — prathyahara, dhrana, dhayana, samadhi olarak özetleyebiliriz.

Zeynep Aksoy, eşi David Cornwell ile birlikte hazırladığı ve her akşam youtube üzerinden canlı olarak yaptığı meditasyon oturumlarının birinde bu konudan bahseder.

Zeynep Aksoy, bu 8 kolu, yoga sutraların Chip Hartranft tarafından yorumlanan haline de referans vererek, bedenden zihne giden bir takım varoluş halleri olarak tanımlıyor ve bu 8 durumun aslında bir harita görevi gördüğünü ve ancak bir gün bir şekilde deneyimlediğimizde ‘ah işte o bu’ diyebileceğimiz bir ipucu haritası olduğunu söylüyor.

Ona göre, bu sekiz basamağın ilk ikisi olarak söylene gelen yama-niyamalarda ‘et yeme’, ‘kötülük yapma’ diye açıkça belirtmiyor, ‘bunlar bir ceza-ödül ilişkisinde değil, kötülük yapmama hali kişide ortaya çıkmaya başladığında zaten o basamak yaşamaya başlıyor.’

Sosyal medyada sıklıkla video ve fotoğraflarda gördüğümüz ‘yoga’ kısmı ise üçüncü basamak olan ‘asana’ yani pozları içeriyor. Evet pozu yoga olarak anlayanlar için poz ‘yapıyoruz’, ancak,

Asanalarda bedenimizi değişik hallere sokuyoruz, başımızın üstüne duruyoruz, kollarımızın üzerinde denge arıyoruz vb. ki bir bedenimiz olduğunu fark edebilelim. Yani içinde yaşadığımız bedeni de deneyimleyebilelim. Yoksa zaten gündelik hayatı kafamızın içinde yaşıyoruz diyor Zeynep Aksoy.

Biz o kafadan çıkıp tüm bedende var olabilme halini deneyimliyoruz. Evet meditasyon yapıyoruz. Nefes alış verişlerimizle oynuyoruz. Ve tüm bunlar

1) Kendine iyi olma

2) Başkalarına iyi olma

3) Başının üzerinde durabilme

E bu 3 ünü tamamladıysan şimdi

4) Nefesini kontrol etme

5)) Meditasyon yapma gibi işlemiyor.

Yani 8 basamaklı yol haritasının her yerinde bir şey deneyimlemeye çalışarak, dünyada yeni bir var olma hali ediniyoruz. O halde yogayı, bilmeyene sadece bedensel bir aktivite ya da spor olarak görünse de çok daha ötesinde, bedenin, ruhun ve zihninin bir bütün olabilmesi, bu bir aradalığı deneyimleyebilme hali olarak da özetleyebiliyoruz.

Üzerine daha fazla düşünmek yazmak mümkün ve bu deneyimi yaşamaya çalışan hepimiz için kocaman bir evren var. Şimdilik yogayı bir reçeteyi, kitabı ya da eğitimi alarak oldu denebilecek bir durumdan öte kabul edebiliriz. Gelişip öğrendikçe de aktarmaya devam edeceğim.


İlgilenenler için de Zeynep Aksoy’un youtube kanalının linkini buraya bırakıyorum.


#yogayapmak #yogasutralar #8basamak #zeynepaksoy #davidcornwell #yoga #yoganedir #yoga #yama #niyama #asana33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör