Pranayama Nedir?

Pranayama, Prana ve ayama kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan kelime grubudur.  Sanskrit dilinde ‘prana’nın uzatılması anlamına gelir. Prana ise nefes, hayat enerjisi demektir.  Ayama ise, genişletmek,uzatmak gibi anlamlara sahiptir.

Yani pranayamayı kısaca özetlemek gerekirse, nefesin kontrolü,uzatılmasıdır.

Yoga Sutraların 4. basamağı olan pranayama,  zihin, duygular ve nefes arasındaki ilişkisini farkederek, solunum süreci üzerinde ustalaşmayı sağlayan teknikleri anlatır. Bu teknikleri uygulamanın, sadece nefesi uzatıp bedeni canlandırmaya değil, kelimenin anlamında birebir söylediği gibi ‘yaşam enerjisini uzatmaya’  yani yaşamın kendisini de uzatmaya yaradığı söylenir. Bu nefes çalışmaları, tek başına, rahat bir bağdaş grup pratik edilebileceği gibi, gündelik asana pratiğinin içinde de kullanılabilmektedir.

Genel anlamda uygulanan tüm nefes egzersizlerinde amaç, kalp atışını yavaşlatmak, sinir sistemini sakinleştirmek ve beden-zihinsel bir zen hali yakalamaktır.

 

Yoga Sutralar 2-49-2.53 arasında pranayama çalışmaları ile nefes alış-veriş üzerindeki çabasız olma halinden bahseder. Nefes kontrolü, nefes alış ve verişi tetikleyen gücün yavaşlatılması gibi özetlenebilir.

Nefesin arkasındaki o gücün yavaşlatılması ise şu örneğe bakabiliriz.

Bir araba kullandığınızı düşünün ve arabanın hızını arttırmak için ani bir şekilde pedala bastınız ve yavaşlamak istediğinizde aniden ayağınızı pedaldan çektiniz. İki durumda da uyguladığınız kuvvet oldukça fazla olacaktır. Ancak yavaşlamayı ya da hızlandırmayı sağlayan kuvveti yavaş yavaş uyguladığınızda çok daha az bir kuvvetle aynı işlemi gerçekleştirmiş, arabanın motorunu da yormamış olacaksınız. İşte Yoga Sutralar’a göre Pranayamada da, nefes alış ve verişin ardındaki kuvveti yavaşlattığınız da, yaşam enerjisinin, nefesin üzerinde bütüncül bir farkındalık oluşacaktır.

 

Uygulanan nefes çalışmaları, nefes farkındalık, diyafram nefesi, alternatif burun deliği nefesi ve 2’ye 1 nefes gibi kategorilendirilebilir.

 

Nefesin /Yaşam Enerjisinin Aşamaları

 

1: Nefes Alış

2: Nefes Veriş

3: Geçiş Anı-Duraksama

 

Pranayama çalışmalarında nefes alış ve verişin yanı sra, ikisinin arasında sürekli var olan iki eyleminde gerçekleşmediği duraksama anı  da önemlidir. Bu duraksamalar, diğer bir deyişle, verilen nefesin ya da alınan nefesin tutulması, sürelere,bedendeki farkındalık noktalarına ve sayısına göre değişikler gösterebilir.

Tüm bu farklı yöntemlerde amaç nefesi yavaşlatmaktır. Dikkatin nefesin üzerine yoğunlaştırılması ise, nefesin 4. bölümü olarak tanımlanan ve zamanla açığa çıkan kısmıdır. Bu bölümü, doğal nefesin arkasında, derinlerde daha süptil bir yerde var olan enerji olarak adlandırabiliriz. Bu durum bir okyanusun dibine dalmak olarak tarif edilmiştir. Nefesin diğer 3 hali, suyun yüzeyindeyken, 4. hali suyun dibidir.  Suyun dibine vardığınızda suyun yüzeyinde ne olup bittiğinin farkında olmamamız gibi, nefesin 4. aşamasına geçildiğinde, farkındalığımız nefes alış veriş ve duraksama anlarımızdan çok daha süptil bir alana kayar.

Okyanusun dibine dalmak, nefes egzersizlerinin amacı olarak özetlenebilir.

 Bu noktaya gelmek zihni yavaşlatarak, daha ileri seviye bir meditasyona hazırlar.

pranayama