top of page

Yeni Doğum Yaptıysan Bunu Mutlaka Öğren: Bebeğin 4. Trimester Dönemi

"Dördüncü üç aylık dönem" kavramı, Dr. Harvey Karp tarafından "Mahalledeki En Mutlu Bebek: Ağlamayı Sakinleştirmenin ve Yeni Doğan Bebeğinizin Daha Uzun Uyumasına Yardımcı Olmanın Yeni Yolu" adlı kitabında tanıtılmıştır.


"Dördüncü üç aylık dönem", yeni doğmuş bir bebeğin rahim dışındaki yaşamının ilk üç ayını ifade eder. Hem bebek hem de ebeveynler için önemli bir uyum ve gelişim dönemidir. Dördüncü üç aylık dönemde bebekler rahim dışındaki hayata uyum sağlar ve bir dizi fiziksel ve duygusal değişiklik yaşayabilir. Gece boyunca uyumakta zorluk çekebilirler, vücut ısılarını düzenlemekte zorlanabilirler ve sık sık ağlayabilirler. Ebeveynler ayrıca bu süre zarfında uyku yoksunluğu ve doğum sonrası depresyon veya kaygı yaşayabilir.


Bu kitapta Dr. Karp, yeni doğan bebeklerin dış dünyaya hazır olmadığını ve rahim dışındaki hayata geçişlerine yardımcı olmak için ek bir üç aylık dönem boyunca bakıma ve ilgiye ihtiyaçları olduğunu savunuyor.


İşte Dr. Karp'ın dördüncü üç aylık dönemdeki bir bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için önemli olduğunu öne sürdüğü bazı önemli noktalar:'Kundaklama: Kundaklama, yeni doğan bebekler için rahatlatıcı olabilecek anne karnında olma hissinin yeniden yaratılmasına yardımcı olabilir.


Yan veya karın pozisyonu: Bebeği yan veya yüz üstü yatırmak da kendilerini daha güvenli ve sakin hissetmelerine yardımcı olabilir.


Beyaz gürültü: Beyaz gürültü sesleri, anne karnındaki kan akışının sesini taklit edebilir ve bu da bebekler için yatıştırıcı olabilir.Sallanma: Nazik, ritmik hareketler huysuz bir bebeği sakinleştirmeye ve anne karnında sallanma hissini yeniden yaratmaya yardımcı olabilir.


Emme: Emzik emmek veya emzirmek de bebekler için rahatlatıcı olabilir.


Anne ve Baba içinse bu yorucu bir süreç olabilir, bu nedenle çevrelerinin onları desteklemesine her zamankinden daha çok ihtiyaçları vardır.'

Çekirdek ailenin birbiriyle bağlandığı bu süreçte onlara verilebilecek en iyi destek, anne ve babanın fiziksel ve ruhsal ihtiyaç alanlarını karşılamaktır.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page