top of page

Doğum Sancılarını Hafifletmek İçin Gizli Silahınız: Göbek Dansı

Hamilelik ve doğum arasındaki ilişki, aslında bir dansın ta kendisidir. Her bir nefes alışverişi, her bir kasılma, her bir hareket, anne ve bebeğin birbirleriyle dans ederken etkileşimde bulunduğu bir süreçtir.

Hamile yogası ve göbek dansı, bu dansı daha bilinçli, daha güçlü ve daha keyifli hale getirmek için annelere destek sunuyor. Doğum sancılarını hafiflettiği söyleniyor.


Nasıl mı?


250-35 yaş arası 34 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, doğumun aktif fazında göbek dansı kullanımının, doğum dalgalarının yoğunluk hissini azalttığı görülmüş.


Bir gruba, aktif fazda her saatte 20 dakika gibi bir süre göbek dansı yaptırılırken, diğer gruba sadece standart nefes egzersizleri uygulanmış.


Ve 4 saat boyunca yapılan ölçümlerde, göbek dansı yapılan grubun ağrı hissinde fark edilir oranda azalma olduğu görülmüş.


Çalışmadan yola çıkarak, doğumda kullanılacak göbek dansının, pelvik sallanma yaratmasından ötürü, karın ve bel kaslarını yumuşatarak gevşettiği, aynı zamanda bebeğin baş bölgesine gelen basıncı azalttığı öngörülüyor.


Dahası, rahim bölgesindeki kan damarlarındaki ve mesanedeki basınç da azalabiliyor.

Bu egzersiz, annenin rahatlamasına ve doğum sürecinde daha çok akışta kalabilmesine yardım ediyor.

Araştırma çalışmaları, pelvik sallama egzersizlerinin ağrıyı azaltmak, öz kontrolü artırmak ve rahat bir doğum deneyimi elde etmek için faydalı olabileceğini gösteriyor.


Doğum öncesinde yapılan göbek dansı ise, annenin kendini iyi hissetmesine, pelvik taban kaslarının nefesle birlikte hareket edebilmesine ve yeterince gevşerken güçlenmesine katkı sağlıyor.


Eğer hamileyseniz ya da yakınınızda hamile biri var ise, bu heyecan verici yolculukta bedensel ve zihinsel olarak hazırlıklı olmalarına onları dans ettirerek destek olabilirsiniz.


Hamile yogası ve göbek dansı ile doğuma hazırlanma fırsatını da eğlenceli bir yerden yakalamış olursunuz. Bedeninizdeki değişikliklere uyum sağlamanın, içsel gücünüzü keşfetmenin ve doğumunuzu en iyi şekilde geçmesine yardımcı olmanın becerilerini geliştirmek, böyle de mümkün olabilir.

Bu pratiklerle birlikte, bedeninizin doğal ritmiyle uyum içinde hareket ederken, hamilelik ve doğum sürecinin büyüsünü yaşamaya devam edin.


Yok dans hiç bana göre değil derseniz de, tüm bu çalışmaları içine kattığım hamile yogası grup derslerime katılabilirsiniz.


Detaylı bilgi almak için sadece mesaj atmanız yeterli.

Sevgilerimle,6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page